POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY

19  kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół w Strażowie odbył się  IX Powiatowy Konkurs Geograficzny. Tematem tegorocznej edycji  były ,,Kraje Basenu Morza Śródziemnego”.

Patronatami przedsięwzięcia byli: Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski i Wójt Gminy Krasne Pan Wilhelm Woźniak, patronat merytoryczny objął Europe Direct – Rzeszów. W konkursie wzięło udział 9  drużyn z  Krasnego, Łąki, Łukawca, Malawy, Palikówki, Stobiernej, Strażowa, Trzebowniska i  Zaczernia.

IX Powiatowy Konkurs Geograficzny rozpoczęły dzieci z przedszkola – przygotowane przez Panią Irenę Barnat. Grupa 4-latków wykonała dwa tańce: Polonez i wiosnę Vivaldiego, natomiast grupa 6-latków dwa tańce w kapeluszach.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie:

• Pan Wilhelm Woźniak-Wójt Gminy Krasne,
  • Pani Dominika Kosior – Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Rzeszowie
  • Pan Grzegorz Morycz – Przewodniczący Rady Rodziców, Radny Gminy Krasne
  • Pan Piotr Lecki, – Sołtys Strażowa
  • Pani Aneta Dąbrowska – Z-ca Dyrektora Wydziału Edukacji w Rzeszowie
  • Pani Ewa Nowak – Koprowicz – Kierownik  Europe Direct- Rzeszów
  • Pani Agata Gunia-Buk –  Dyrektor Zespołu Szkół w Strażowie

Pierwsza  część konkursu rozpoczęła się quizem wiedzy o krajach Basenu Morza Śródziemnego. Zespoły odpowiadały na takie same pytania. Każda grupa, podobnie jak w teleturniejach, miała do dyspozycji 3 szanse, które traciła podczas udzielenia złej odpowiedzi. Nad niektórymi z pytań trzeba się było nieźle nagłowić.

Pierwsza część konkursu wyłoniła 3 finałowe drużyny z: Palikówki, Zaczernia oraz Malawy. W drugiej części konkursu najlepsze drużyny miały do rozwiązania te same zadania.

W zadaniu pierwszym drużyny musiały przyporządkować obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO do poszczególnych państw.

W zadaniu drugim  uczniowie musieli dopasować do poszczególnych państw: flagę, cechę demograficzną, ciekawostkę oraz wyspę.

W ostatnim zadaniu uczniowie musieli uzupełnić tekst nazwami miast, które podróżnik Roberto odwiedził podczas swojej podróży po krajach europejskich.

Zadania nie były łatwe. Jednak warto było podjąć trud, gdyż na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Panią Agatę Gunię-Buk Dyrektora Zespołu Szkół w Strażowie, Europe Direct- Rzeszów, Firmę Erkado producenta okien i drzwi.

A oto zwycięzcy:

drużyna ze szkoły w Malawie

Emilia Bieniek, Jonasz Biskup, Szymon Gugała

drużyna z Palikówki

Oliwier Cwynar, Michał Chrząszcz, Łukasz Kopeć

drużyna z Zaczernia

Piotr Jażdżewski, Jakub Migut, Krzysztof Pustelak

Uhonorowani zostali także pozostali uczestnicy konkursu. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie – spróbowali swoich sił i podjęli wyzwanie, gdyż każde takie przedsięwzięcie czyni nas bogatszymi o nowe doświadczenia. Gratulujemy również opiekunom wszystkich drużyn. Do zobaczenia za rok!

Organizatorami konkursu byli: Pani Irena Kwoka, Pani Magdalena Bartochowska, Pan Tomasz Kuczyński, Pani Katarzyna Kot – nauczyciele Zespołu Szkół w Strażowie.

Fotorelacja z konkursu