X POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY

17  kwietnia 2024 roku w Zespole Szkół w Strażowie odbył się  X Powiatowy Konkurs Geograficzny. Tematem tegorocznej edycji  były ,,20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

Patronatami przedsięwzięcia byli: Starosta Rzeszowski Pan Marek Sitarz  i Wójt Gminy Krasne Pan Wilhelm Woźniak, patronat merytoryczny objął Europe Direct – Rzeszów. W konkursie wzięło udział 9  drużyn z  Krasnego, Łąki, Łukawca, Malawy, Palikówki, Stobiernej, Strażowa, Trzebowniska i  Zaczernia.

X Powiatowy Konkurs Geograficzny rozpoczął się walcem wiedeńskim, następnie taniec portugalski, taniec włoski i francuski w wykonaniu grupy sześciolatków pod opieką Pani Ireny Barnat.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie:

• Pan Wilhelm Woźniak-Wójt Gminy Krasne,
  • Pan Janusz Łach- Zastępca Wojta Gminy
  • Pan Grzegorz Morycz – Przewodniczący Rady Rodziców, Radny Gminy Krasne
  • Pan Piotr Lecki, – Sołtys Strażowa
  • Pani Ewa Nowak – Koprowicz – Kierownik  Europe Direct- Rzeszów
  • Pani Agata Gunia-Buk –  Dyrektor Zespołu Szkół w Strażowie
  • Pani Ewa Nowak- Zastępca Dyrektora Szkoły

Pierwsza  część konkursu rozpoczęła się quizem wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Zespoły odpowiadały na takie same pytania. Każda grupa, podobnie jak w teleturniejach, miała do dyspozycji 3 szanse, które traciła podczas udzielenia złej odpowiedzi. Nad niektórymi z pytań trzeba się było nieźle nagłowić.

Pierwsza część konkursu wyłoniła 3 finałowe drużyny: Zespół Szkół w  Łukawcu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w  Krasnem oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Stobiernej. W drugiej części konkursu najlepsze drużyny miały do rozwiązania te same zadania.

W zadaniu pierwszym drużyny musiały opisać pogodę we Francji na podstawie mapy synoptycznej.

W zadaniu drugim  uczniowie musieli dopasować do poszczególnych państw: flagę, cechę demograficzną, ciekawostkę oraz wyspę.

W ostatnim zadaniu uczniowie musieli określić rodzaj wybrzeża oraz podać nazwę państwa , w którym występuje.

Zadania nie były łatwe. Jednak warto było podjąć trud, gdyż na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Panią Agatę Gunię-Buk Dyrektora Zespołu Szkół w Strażowie, Europe Direct- Rzeszów, Firmę Erkado producenta okien i drzwi.

A oto zwycięzcy:

drużyna ze szkoły w Krasnem

Igor Kmiotek, Szymon Machynia, Miłosz Worwa

drużyna z Łukawca

Filip Chyłek, Adam Sosnowiec,Wiktor Wakuła

drużyna ze Stobiernej

Melania Sołek, Szymon Pączek, Szczepan Drupka

Uhonorowani zostali także pozostali uczestnicy konkursu. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie – spróbowali swoich sił i podjęli wyzwanie, gdyż każde takie przedsięwzięcie czyni nas bogatszymi o nowe doświadczenia. Gratulujemy również opiekunom wszystkich drużyn. Do zobaczenia za rok!

Organizatorami konkursu byli: Pani Irena Kwoka, Pani Magdalena Bartochowska, Pan Tomasz Kuczyński, Pani Katarzyna Kot – nauczyciele Zespołu Szkół w Strażowie.

FOTORELACJA  Z  X POWIATOWEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO
fot. KB