AKCJA ŻONKILE

AKCJA ŻONKILE – 78. Rocznica powstania

19 kwietnia 1943 r. miał miejsce największy zryw Żydów podczas II wojny światowej – powstanie w getcie warszawskim. Co roku tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.

Żonkil jest symbolem tego, że łączy nas pamięć o powstaniu i jego bohaterach. Skąd taki symbol? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidacje getta, przez lata pielęgnował pamięć o tych wydarzeniach. Do końca życia przychodził w rocznicę powstania pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Akcji od początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, solidarność i dialog ponad podziałami.

W tym roku również uczniowie naszej szkoły zostaną włączeni do akcji.

Akcję koordynować będą: p. Anna Rejman, p. Irena Brzeżawska i p. Marcin Tonia.