IV Powiatowy Konkurs Przyrodniczy

30  maja 2017 roku w Zespole Szkół w Strażowie odbył się finał IV Powiatowego Konkursu Przyrodniczego dla gimnazjalistów. Tematem tegorocznej edycji były kraje alpejskie. Patronami przedsięwzięcia byli: Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski i Wójt Gminy Krasne Pan Wilhelm Woźniak. W finale konkursu wzięło udział 8 drużyn z gimnazjów z powiatu rzeszowskiego: Jasionki, Krasnego, z Łukawca, Malawy, Nowej Wsi, Palikówki, Rzeszowa i Strażowa .

Pierwszy etap konkursu, który odbył się w marcu, miał formę elektronicznego testu.

Konkurs rozpoczęła absolwentka II LO w Łańcucie Monika Michna piosenką
z repertuaru Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”.

Pierwsza część konkursu odbyła się na zasadzie popularnego teleturnieju „Jeden
z dziesięciu” i pozwoliła wyłonić trzy najlepsze zespoły gimnazjalistów: z Łukawca, Jasionki,  oraz Rzeszowa.
Spotkanie nie ograniczyło się wyłącznie do zmagań konkursowych, lecz było okazją do atrakcyjnego w formie poszerzenia wiedzy na temat krajów alpejskich.

Przed przerwą wysłuchaliśmy interesującej prelekcji naszego gościa Pana dra Tomasza Kuleszy Przewodniczącego  Zarządu  Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego „ Co tam w lesie gra”.

Druga część konkursu rozpoczęła się od występu Moniki Michny, która  zaśpiewała „Nie wierz mi nie ufaj mi” Anny Jantar.  Następnie uczniowie rozwiązywali 3 zadania praktyczne. Zespoły musiały uzupełnić zdania i podpisać slajdy dotyczące krajobrazów alpejskich. Sprawdzona też została szczegółowa wiedza o krajach z konkursowego zakresu: ich powierzchni, ilości ludności, miastach i krainach geograficznych. W ostatnim zadaniu uczestnicy musieli rozwiązać krzyżówkę dotyczącą ciekawych miast i regionów krajów alpejskich.

Przed ogłoszeniem wyników Monika Michna po raz kolejny zachwyciła publiczność śpiewając  piosenkę „Miłość Ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny.

Jury w składzie: Jan Jodłowski, który reprezentował Starostwo Powiatowe
w Rzeszowie, Pan Robert Żołynia Sekretarz Gminy Krasne, Pani Agata Gunia-Buk –Dyrektor Zespołu Szkół w Strażowie, Pan Marian Jachowicz – przewodniczący Rady Gminy, Pan Piotr Lecki –Radny Gminy Krasne i Pan Grzegorz Morycz – Sołtys Strażowa  wyłoniło zwycięzców:

I miejsce uzyskała drużyna w składzie: Natalia Sroczyk, Julia Matujewicz – Niziałek i Jakub Magryś z Zespołu Szkół Plastycznych im. P. Michałowskiego
w Rzeszowie;

II miejsce zdobył  Zespół Szkół w Łukawcu reprezentowany przez: Helenę Poźniak, Franciszka Pudło i Małgorzatę Rogalę

III miejsce Zespół Szkół w Jasionce
w składzie: Oliwia Kowal, Bartłomiej Woś i Patryk Mikus.

Organizatorami konkursu byli: Pani Aneta Dąbrowska, Pani Irena Kwoka i  Pan Tomasz Kuczyński- nauczyciele Zespołu Szkół w Strażowie. Gospodarzem i głównym fundatorem nagród była Pani Agata Gunia-Buk Dyrektor Zespołu Szkół w Strażowie, Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk Polska przy Wyższej Szkole Informatyk i Zarządzania w Rzeszowie, Polski Związek Łowiecki oraz Wójt Gminy Krasne.

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie – spróbowali swoich sił i podjęli wyzwanie, gdyż każde takie przedsięwzięcie czyni nas bogatszymi o nowe doświadczenia.

Gratulujemy również opiekunom wszystkich drużyn.

Do zobaczenia za rok!

Aneta Dąbrowska