AKADEMIA 11 LISTOPADA

Jeśli komuś droga otwarta do nieba to tym, co służą Ojczyźnie

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości to wielkie święto, które wymaga szczególnych uroczystości. W naszej szkole swoją miłość do Ojczyzny wyraziliśmy uczestnicząc w pięknej akademii. Poprowadzili ją Martyna Bilut i Filip Ruszel. Podkreślili oni, że w dziejach naszego kraju rzadko były dni szczęśliwe i spokojne – tak, jak obecnie. Najczęściej Polakom towarzyszyły wojny, niewola i walka o wolność. Wielokrotnie nasi przodkowie przelewali krew dla ukochanego kraju. Po wielu latach zaborów, 11 listopada 1918 r., udało się odzyskać niepodległość. Należy przy tym pamiętać o twórcach państwa polskiego: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim czy Ignacym Janie Paderewskim.

Z tej okazji usłyszeliśmy wiele patriotycznych wierszy i pieśni. Punktualnie o godz. 11.11 wzięliśmy udział w ogólnopolskim śpiewaniu hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”.

Kluczem do współczesnego patriotyzmu niech będą słowa Jana Pawła II: „Obowiązki wobec Ojczyzny dotyczą każdego Polaka. Każdy powinien swoją pracą, miłością i troską ogarniać cały naród.”

Po akademii p. Dyrektor Agata Gunia – Buk rozdała dyplomy i nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursie poezji patriotycznej.

Uroczystość przygotowali: p. Anna Rejman, p. Marcin Tonia, część muzyczną – p. Renata Mosior, a o wystrój sceny zadbała p. Beata Sądek.