IX POWIATOWY KONKURS GEOGRAFICZNY

(dla szkół podstawowych powiatu)

Patronat i Organizatorzy

1. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół w Strażowie. Konkurs odbywać się będzie pod patronatem Starosty Rzeszowskiego – Pana Józefa Jodłowskiego
    i Wójta Gminy Krasne – Pana Wilhelma Woźniaka.
  2. Patronat merytoryczny nad konkursem obejmie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

Cele konkursu

1. Rozwijanie zainteresowań związanych z krajami europejskimi.
  2. Podnoszenie wiedzy i umiejętności z geografii.
  3. Dostrzeganie związków i zależności zachodzących między elementami środowiska przyrodniczego i antropogenicznego.
  4. Wdrażanie do samokształcenia i korzystania ze współczesnych źródeł informacji.
  5. Propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.
  6. Rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku do środowiska przyrodniczego.

Zasady uczestnictwa

1. W konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych. Szkoła zgłasza jedną 3-osobową drużynę.
  2. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie przez nauczyciela – opiekuna drogą elektroniczną, karty zgłoszeniowej w terminie do 20 marca 2023 r. na adres
    e-mail: zs@strazow.edu.pl

ETAPY KONKURSU

Skład jury:

• Pan Wilhelm Woźniak Wójt Gminy Krasne
  • Pani Ewa Koprowicz-Nowak, Przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie,
  • Pani Agata Gunia-Buk Dyrektor Zespołu Szkół w Strażowie.

Treści:

Wiedza dotycząca krajów europejskich – kraje śródziemnomorskie.

Konkurs przebiega w dwóch częściach.

I CZĘŚĆ KONKURSU:

• Konkurs odbędzie się 19 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00 w Zespole Szkół
    w Strażowie.
  • Kolejność zajmowania miejsc przy stolikach, a zarazem odpowiadania na pytania zostanie ustalona (wylosowana) w trakcie akredytacji.
  • W trakcie I części konkursu 3-osobowe zespoły z danej szkoły odpowiadają na pytania dotyczące krajów europejskich.
  • Drużyny odpowiadają na pytania (max. czas na odpowiedź do 10s).
  • Zawodnicy mają trzy „szanse”.
  • Brak odpowiedzi lub odpowiedź błędna: drużyna traci „szansę”.
  • Trzy utraty „szansy” wykluczają z gry.
  • Trzy drużyny z największą ilością „szans” przechodzą do II części konkursu, jednocześnie każda zachowana „szansa” zamienia się na punkt: 1 „szansa” = 1 pkt.

II CZĘŚĆ KONKURSU:

• Zawodnicy odpowiadają na te same zestawy pytań.
  • W zależności od pytania ocenie podlega poprawność odpowiedzi lub szybkość jej udzielenia.
  • W przypadku remisu drużyny otrzymają dodatkowe zadanie konkursowe.
  1. Karta zgłoszeniowa oraz bibliografia stanowią załączniki do regulaminu.
  2. Karta zgłoszeniowa zawiera dane opiekuna (imię i nazwisko, adres mailowy i telefon do kontaktu) i dane zgłoszonych uczniów (imię i nazwisko, klasę). Kartę zgłoszeniową należy przesłać na adres e-mail: zs@strazow.edu.pl
    w terminie do 20 marca 2023 r.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany zapisów regulaminu.

BIBLIOGRAFIA

• Atlas geograficzny.
  • Podręcznik do geografii.
  • Bieżące strony internetowe dotyczące wiedzy o krajach śródziemnomorskich: Portugalia, Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, San Marino, Watykan, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Grecja, Cypr i Malta.

Karta zgłoszeniowa (1)

Regulamin konkursu (1)