Wieczór pieśni patriotycznej

Wieczór pieśni patriotycznej w Zespole Szkół w Strażowie

Niepodległa, niepokorna,
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc”.

Słowami piosenki „Niepodległa, Niepokorna” w Zespole Szkół w Strażowie rozpoczął się po raz kolejny „Wieczór pieśni patriotycznej”. W dniu 29 listopada 2019 roku na wspólnym śpiewaniu spotkali się przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Gminy Krasne, panem Wilhelmem Woźniakiem na czele, emerytowani pracownicy naszej placówki, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, dzieci z przedszkola, uczniowie oraz ich rodzice. Na widowni nie zabrakło również babć, dziadków oraz naszych absolwentów. Przybyłych gości i uczestników spotkania powitała dyrektor szkoły, pani Agata Gunia-Buk, która przypomniała również główną ideę wieczornicy – radosne obchodzenie Święta Niepodległości. Uczestnicy uroczystości zostali obdarowani biało-czerwonymi kotylionami, wykonanymi przez uczniów naszej szkoły.

Wieczornica powstała we współpracy z Towarzystwem Społeczno- Kulturalnym STRAŻOWIANIE, którego członkowie uświetnili spotkanie swoim występem.

Impreza odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie przy akompaniamencie utworzonego specjalnie na tę okoliczność zespołu instrumentalnego w składzie: pani Renata Mosior-organy, pani Ewa Nowak- gitara i pan Alek Buk – gitara, wspólnie śpiewano pieśni żołnierskie, patriotyczne, niepodległościowe. Prezentacja multimedialna z tekstami piosenek wzbogaconymi ilustracjami przedstawiającymi znaczące dla naszego kraju wydarzenia historyczne oraz przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki, pozwoliły każdemu uczestnikowi wieczoru włączyć się do wspólnego, wielopokoleniowego, patriotycznego śpiewania. Nie zabrakło również wzniosłych wierszy. Pięknie deklamowane przez uczniów naszej szkoły utwory okazywały szacunek i dziękowały za wolność tym, którzy ją nam wywalczyli, wypracowali i wymodlili. Pokaz tańców narodowych, piosenki i recytacje                  w wykonaniu przedszkolaków urzekły uczestników spotkania.

W przerwie miedzy śpiewaniem wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez panie ze szkolnej stołówki, Towarzystwo Społeczno- Kulturalne STRAŻOWIANIE oraz dziewczynki z kółka kulinarnego prowadzonego przez panią Irenę Barnat,  a finansowanego przez GOPS. Trzeba podkreślić, że nie tylko słodkości szybko zniknęły ze stołu, ale ogromnym powodzeniem cieszył się smalec z pysznym chlebkiem  i ogóreczkami oraz proziaki.

Wspólne biesiadowanie było okazją do dzielenia się emocjami i sprzyjało integracji międzypokoleniowej lokalnej społeczności. „Zapraszam już na następny rok”- tymi słowami pani dyrektor zakończyła uroczystość.