11 LISTOPADA

Święto Niepodległości
 8 listopada 2019 r. uroczystą akademią zatytułowaną „Nasz dom, nasz kraj” uczciliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości.

W 101 rocznicę wspominaliśmy trudne dla naszej Ojczyzny czasy rozbiorów, ciężkich walk o wolność w okresie napoleońskim, powstaniach narodowych i I wojnie światowej. Podkreślona została rola wielkich bohaterów i poświęcenie zwykłego polskiego żołnierza przelewającego krew dla Polski. Wspólnie śpiewaliśmy patriotyczne pieśni m.in. „Rotę” autorstwa patronki szkoły Marii Konopnickiej. Pani Dyrektor przedstawiła historię Świecy Niepodległościowej podarowanej Polakom przez papieża. Zapaliliśmy ją dla podkreślenia wagi tego święta. Punktualnie o 11.11, jak w wielu innych szkołach w całej Polsce, zaśpiewaliśmy hymn narodowy.
Akademia została ponownie zaprezentowana podczas Mszy świętej 11 listopada w kościele parafialnym w Strażowie. Później zebrani udali się pod pomnik Grunwald, gdzie delegacje z Urzędu Gminy, ZS w Strażowie, OSP i Stowarzyszenia „Strażowianie” złożyli kwiaty.