VI POW. KONKURS PRZYRODNICZY

21  maja 2019 roku w Zespole Szkół w Strażowie odbył się finał VI Powiatowego Konkursu Przyrodniczego. Temat tegorocznej edycji  to „15 lat w Unii Europejskiej”. Patronami przedsięwzięcia byli: Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski i Wójt Gminy Krasne Pan Wilhelm Woźniak, patronat merytoryczny objął Regionalny Punkt Informacji Eurodesk  Polska  przy WSIiZ w Rzeszowie. W finale konkursu wzięło udział 11 drużyn:
z Jasionki,  Krasnego, Łąki, Łukawca, Malawy, Palikówki, Stobiernej, Strażowa, Rzeszowa, Trzebowniska i z Zaczernia
.

Przyrodnicze zmagania  rozpoczęła swoim występem grupa 5- latków tańcami: francuskim, belgijskim, węgierskim i wiedeńskim, które przygotowała Pani Irena Barnat.

Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie:

• Pan Wilhelm Woźniak-Wójt Gminy Krasne,
  • Pan Marcin Brzychc- Zastępca Wójta Gminy Krasne
  • Pan Grzegorz Morycz- Radny Gminy Krasne
  • Pan Jarosław Tama-Radny Gminy Krasne
  • Pan Piotr Lecki – Sołtys Strażowa
  • Pani Agata Gunia-Buk- Dyrektor Zespołu Szkół w Strażowie
  • Pani Ewa Nowak -Wicedyrektor Zespołu Szkół w Strażowie
  • Pani Ewa Nowak – Koprowicz –Lider Zespołu  Zarządzającego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct- Rzeszów, Koordynator  Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Polska w Rzeszowie zlokalizowanych przy WSIiZ
    w Rzeszowie

Pierwszy etap konkursu, który odbył się w marcu i miał formę elektronicznego testu, finał rozpoczął się quizem wiedzy o krajach Unii Europejskiej. Zespoły w ustalonym czasie odpowiadały na takie same pytania. Każda grupa, podobnie jak w teleturniejach, miała do dyspozycji 3 szanse, które tracili podczas udzielenia złej odpowiedzi. Nad niektórymi z pytań trzeba się było nieźle nagłowić.

Pierwsza część konkursu wyłoniła 3 finałowe drużyny z  gimnazjum: z Palikówki, Jasionki oraz z Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Po zakończeniu tego etapu uczestnicy mieli okazję obejrzeć przedstawienie o Unii Europejskiej  przygotowane przez młodzież z klasy trzeciej gimnazjum i ósmej klasy szkoły podstawowej pod kierunkiem Pana Marcina Toni.

Drugą część konkursu rozpoczęły dzieci z zerówki walcem kwiatów i tańcem z chustą przygotowane przez Panią Małgorzatę Kuczmę. W tej części konkursu najlepsze drużyny na podstawie mapy synoptycznej musiały opisać pogodę  podając jej składniki ( temperaturę, opady, zachmurzenie,  siłę i kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne , fronty atmosferyczne).W zadaniu drugim podano kilka państw Unii Europejskiej i  należało wpisać nazwy stolic, państwa sąsiadujące, dominującą religię, pasmo górskie oraz główną rzekę.
W ostatnim zadaniu uczniowie uzupełniali tekst nazwami miast, które podróżnik Roberto odwiedził podczas swojej podróży po krajach europejskich.

Zadania nie były łatwe. Jednak warto było podjąć trud, gdyż na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Panią Agatę Gunię-Buk, Dyrektora Zespołu Szkół
w Strażowie, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct- Rzeszów i Regionalny Eurodesk przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Wójta Gminy Krasne , Firmę Erkado -producenta drzwi i Colorland, producenta fotoksiążek i fotokalendarzy, należących do firmy Cyfrowa Foto jednej z największych drukarni w Europie. A oto zwycięzcy:

drużyna ze szkoły w Palikówce: Dubiel Katarzyna, Misiak Marek, Dudek Dominik
II miejsce

drużyna z Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie: Kosior Katarzyna, Salach Weronika, Szwajkowska Alicja

drużyna ze szkoły w Jasionce: Koryl Jakub, Lech Hubert, Dyrkach Nikodem
Uhonorowani zostali także pozostali uczestnicy konkursu. Wesołym akcentem była sesja zdjęciowa w towarzystwie Syriusza – sympatycznej maskotki Unii Europejskiej. W takiej miłej atmosferze zakończyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Przyrodniczego. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie – spróbowali swoich sił i podjęli wyzwanie, gdyż każde takie przedsięwzięcie czyni nas bogatszymi o nowe doświadczenia. Gratulujemy również opiekunom wszystkich drużyn. Do zobaczenia za rok!

Organizatorami konkursu byli: Pani Aneta Dąbrowska, Pani Irena Kwoka i  Pan Tomasz Kuczyński- nauczyciele Zespołu Szkół w Strażowie.

Aneta Dąbrowska, Irena Kwoka, Tomasz Kuczyński

FOT.  / KB /