Wieczór pieśni patriotycznych

W jesienny wieczór, 23 listopada, zebraliśmy się na sali gimnastycznej w naszej szkole, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne. Z tej okazji licznie przybyli mieszkańcy Strażowa, uczniowie i pracownicy szkoły. Wszyscy otrzymali biało – czerwone kotyliony.

Zebranych gości powitała p. Dyrektor A. Gunia – Buk, a dalszą uroczystość poprowadzili uczniowie – Martyna Bilut i Filip Ruszel. Przy dźwiękach Poloneza zaprezentowały się przedszkolaki prowadzone przez uczniów z klasy czwartej. W ten sposób przypomniały kroki i podstawowe figury naszego dostojnego, narodowego tańca. Następnie, przy akompaniamencie muzycznym, rozbrzmiały najpiękniejsze pieśni legionowe, patriotyczne i żołnierskie. Można było usłyszeć utwory kształtujące serca Polaków takie, jak: „My I Brygada”, „ Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”… Aby każdy mógł przyłączyć się do śpiewających, słowa wszystkich piosenek były wyświetlane przy pomocy projektora na ścianie. Poza tym, specjalnie na tę okazję zostały przygotowane śpiewniki.  Każda pieśń była poprzedzona komentarzem dotyczącym genezy jej powstania. Patriotyczny wydźwięk spotkania podkreślały również recytowane przez uczniów okolicznościowe wiersze.

Podniosła atmosfera okrągłej rocznicy 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę udzieliła się wszystkim. Nikogo nie trzeba było zachęcać do wspólnego śpiewu. Po przerwie i słodkim poczęstunku dodatkową atrakcję zapewnił chór ze stowarzyszenia „Strażowianie”, który wykonał kilka ludowych piosenek.

Był to wyjątkowy wieczór, poświęcony naszej wolnej Ojczyźnie!

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i osobom zaangażowanym w przygotowanie tej nastrojowej, patriotycznej uroczystości.