11 LISTOPADA

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W STRAŻOWIE

źródło : www.gminakrasne.pl/aktualnosci/

11 listopada w Strażowie odbyły się Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorem uroczystości byli: Parafia p.w. NMP Królowej Polski i Św. Antoniego z Padwy w Strażowie, Rada Sołecka Strażów, Zespół Szkół w Strażowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Strażowie oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „STRAŻOWIANIE”.

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie świętowali mieszkańcy Strażowa i gminy Krasne, a także zaproszeni goście na czele z radną Powiatu Rzeszowskiego panią Renatą Gaweł oraz wójtem Gminy Krasne panem Wilhelmem Woźniakiem. 

Uroczystości zainaugurowali przedszkolaki i uczniowie Zespołu Szkół w Strażowie, którzy przedstawili program artystyczny pt. “Ta, co nie zginęła”. Na występy dzieci i młodzieży składały się wiersze oraz pieśni patriotyczne przeplatane faktami historycznymi w dążeniu państwa polskiego do niepodległości. Akademię przygotowały panie: Renata Mosior, Anna Rejman oraz Irena Barnat.

O godz. 11 odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy udali się pod pomnik Grunwaldu w Strażowie, by wspólnie odśpiewać hymn państwowy i wspominać wydarzenia sprzed 100 lat. Na zakończenie uroczystości delegacje oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Grunwaldu, oddając hołd mieszkańcom Strażowa walczącym za Ojczyznę.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność.

Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.


fot. Georgina Giedlarowiec