LATAJĄCA SZKOŁA

W dniu 12 września 2018 r. w Zespole Szkół w Strażowie odbyły się zajęcia promocyjne z cyklu „Latająca Szkoła” mające na celu zapoznanie uczniów z tematyką zajęć, jakie będą prowadzone w obecnym semestrze.

Lotnictwo to bardzo szeroka dziedzina nauki, która sprawia wiele radości i może stać się dla każdego pasją na całe życie. Wykład promocyjny zawierał szereg ciekawych informacji o statkach powietrznych i zasadach ich lotu. Zostały przeprowadzone krótkie doświadczenia obrazujące prawo Archimedesa, które wykorzystywane jest między innymi w balonach oraz prawo Bernoulliego związane z powstawaniem sił aerodynamicznych na skrzydle samolotu. W trakcie wykładu metodami modelarskimi zbudowano prosty samolot „rzutkę”, który budowany był etapami na oczach uczestników. W ten sposób wytłumaczono podstawową budowę samolotu w układzie klasycznym. Ponadto uczniowie poznali zasady wyważania modelu, które sprawiają, że model poprawnie lata.
Cykl zajęć „Latająca Szkoła” zawiera tematy związane z modelarstwem, uczestnicy uczą się prac manualnych i przy okazji poznają pewne informacje ze świata nauk ścisłych. Uzupełnienie cyklu stanowi latanie na symulatorze lotu kształcąc w słuchaczach wyobraźnię i inspirując do dalszej nauki.
materiały informacyjne: