„Lekcje z historii najnowszej”

Kontynuując współpracę naszej szkoły z Instytutem Pamięci Narodowej w Rzeszowie zaprosiliśmy p. Jacka Magdonia, aby przeprowadził dla naszych uczniów zajęcia związane z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości.

Dnia 26 kwietnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji na temat Orląt Lwowskich. Dowiedzieli się, że byli to młodzi obrońcy polskiego Lwowa z lat 1918 – 1920. Jako ochotnicy walczyli o miasto z oddziałami ukraińskimi, później z Armią Czerwoną. Wielu z nich zginęło za Ojczyznę, najmłodszy miał zaledwie 9 lat. Jeden z nich, 13 – letni Antoś Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari. Prelekcji towarzyszyły liczne zdjęcia, np. z Cmentarza Orląt Lwowskich.

Uczniowie wyrazili szczere uznanie dla czynu Orląt Lwowskich i ich oddania dla Polski. Była to dobra lekcja patriotyzmu.