„Spotkanie z miłośnikiem historii”

Kwiecień to miesiąc, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać o rocznicy zbrodni katyńskiej, o żołnierzach Wojska Polskiego zamordowanych zdradziecko w 1940 r. przez NKWD na rozkaz Stalina.

Pamiętają o tym wydarzeniu na pewno motocykliści uczestniczący w corocznym Rajdzie Katyńskim organizowanym od 2001 r. Jednym z nich jest p. Artur Pietraszek z Palikówki, który odwiedził naszych uczniów 25 kwietnia i opowiedział im o tej niezapomnianej wyprawie. Celem rajdu jest odwiedzenie miejsc związanych ze zbrodnią, z historią Polski na Kresach Wschodnich, kontakt z Polakami tam mieszkającymi i działalność charytatywna. Motocykliści krzewią patriotyzm i wartości chrześcijańskie. Pan Artur mówił oczywiście również o samej historii zbrodni katyńskiej, o jej przebiegu. Opowiadaniu towarzyszyły liczne zdjęcia wykonane własnoręcznie w trasie. Można było zobaczyć miejsca pamięci narodowej, takie jak Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Uczniowie chętnie oglądali i słuchali. Na zdjęciach tablic czytali nazwiska poległych patriotów pochodzących z naszego regionu.

Na zakończenie p. Artur wręczył p. Dyrektor Agacie Guni – Buk cenny prezent dla szkoły – grawerowaną kasetę z ziemią zebraną w miejscach kaźni Polaków. Rozdał również wszystkim zebranym pamiątkowe naklejki i odznaki z rajdu. Są na nich ważne słowa, które warto wziąć sobie do serca: „KOCHAM POLSKĘ I TY JĄ KOCHAJ!”.