DZIEŃ DZIECKA – EKOPIKNIK

Wyjątkowo piękny, słoneczny dzień, jaki był 1 czerwca, sprzyjał wesołej zabawie w naszej szkole. Święto dzieci, wszystkich uczniów uczciliśmy organizując im ekopiknik. Stowarzyszenie Ekoskop z Rzeszowa poprowadziło ekoolimpiadę i warsztaty biologicznego laboratorium. Uczniowie klas 0 – III SP wzięli udział w 14 konkurencjach recyklingowych. Każdy uczestnik zbierał punkty, a na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Poszczególne konkurencje sędziowali uczniowie klas II i III gimnazjum.
Młodzież z klas IV – II gimnazjum uczestniczyła w grze terenowej. Na czele ze swoimi wychowawcami ruszyli w teren, aby wykonać kilka trudnych zadań. Każdy zespół otrzymał mapę Strażowa z zaznaczonymi punktami, do których musiał dotrzeć. Na miejscu należało wykonać zadanie, np. znajdź dom, przy którym znajduje się najwięcej figurek gipsowych; jakie sceny ukazane są na drzwiach parafialnego kościoła. Było też kilka działań  matematycznych. Odpowiedzi zapisywano na specjalnych kartach, które oddawano jury po powrocie do szkoły. Całą grę wygrała klasa VI zgarniając puchar pełen słodkości.
Kolejną atrakcją był turniej wiedzy ekologicznej o odpadach i ochronie środowiska z zadaniami teoretycznymi i ćwiczeniami problemowymi. Udział w nim wzięły cztery reprezentacje gminnych gimnazjów oraz zespół wyjątkowy składający się z p. Dyrektor Agaty Guni – Buk, Wójta Gminy Krasne p. Wilhelma Woźniaka i Przewodniczącego Rady Gminy p. Mariana Jachowicza. Po trudnych zmaganiach wygrał zespół z Malawy, zaś nasi uczniowie zajęli trzecie miejsce. Nagrody były bardzo cenne – deskorolki, piłki i frisby.
Dużą popularnością cieszyły się oczywiście warsztaty biologicznego laboratorium. Dzieci mogły zdobyć bogatą wiedzę dzięki wolontariuszom Ekoskopu. Poznawały odpowiedzi na różne pytania, np. Ile lat rozkłada się butelka PET?, Czy baterie są trujące?, Jak wygląda pająk ptasznik?, Co je wąż?, Co trzeba wrzucać do żółtych worków? Młodzi naukowcy korzystali też z mikroskopów badając różne przyrodnicze okazy.
Podziękowania należą się Radzie Rodziców za pomoc w przygotowaniu Dnia Dziecka i za słodki poczęstunek.